GLASS & CERAMICS / Ceramics / Terrine 14413495
*
nr 1441 3495
TERRINE
Gefle. Height: 30, crazings.
Gefle. Höjd: 30 cm
Condition: krackeleringar
Estimate:
400
Auction date:
Monday January 10 2022
at 18:25:06
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik soppterrin svensk keramik svenska keramiker
-
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:49
-
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:38
-
8171 PUNCH BOWL
China, blue and white. Diameter: 40 cm, height: 17..//
Present: SEK 1600
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:27
-
8163 JAR
+ vase, China, dekor av prunus. Height: 14-15, 5 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:23
-
8167 JARS
with lid, 2 pcs, China. Height: 12-14 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:24
-
8235 BOXES
3 pcs, oriental. Diameter: 6-7 längd: 6, 5 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:09
*
TERRINE
Condition: krackeleringar
nr 1441 3495
TERRINE
Gefle. Height: 30, crazings.
Gefle. Höjd: 30 cm
Condition: krackeleringar
Estimate: | 400 |
---|---|
Auction date: |
Monday January 10 2022 |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gefle keramik soppterrin svensk keramik svenska keramiker
-
2034 ASHTRAY
Stig Lindberg (1916-1982), Sweden. Domino, Gustavs..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:49 -
2041 SMALL PLATES
+ burkar med lock, 4 + 2 parts, Stig Lindberg (19..//
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:38 -
8171 PUNCH BOWL
China, blue and white. Diameter: 40 cm, height: 17..//
Present: SEK 1600
Auction ends
this Monday
20 maj at 19:27
-
8163 JAR
+ vase, China, dekor av prunus. Height: 14-15, 5 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:23 -
8167 JARS
with lid, 2 pcs, China. Height: 12-14 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:24 -
8235 BOXES
3 pcs, oriental. Diameter: 6-7 längd: 6, 5 cm,
Auction ends
this Monday
20 maj at 20:09